פורטל תחזוקת הבית - Fixing.co.il

הדברת מזיקים

הדברת מזיקים הפכה לפרקטיקה נפוצה ולשירות חובה בקרב האדם. הדברת מזיקים היא פעולה הכרחית שנעשית למען הרחקה או הריגה של מיני מזיקים החיים בסביבת האדם ופוגעים בו, במזונו או בשלוותו.

במאמר הבא, נסביר מהי הדברת מזיקים ואילו שירותי הדברה קיימים כיום בענף ההדברה בשראל.

מהי הדברת מזיקים ?

הדברת מזיקים היא למעשה פעולה אשר נועדה להרחיק, לצמצם או להרוג מינים שונים של מזיקים הנמצאים בסביבת האדם. הדברת מזיקים נעשית נגד כל המחלקות הטקסונומיות, לרבות: חיידקים, צמחים, פטריות, דגים, עופות, יונקים ובעיקר נגד חרקים.

אילו סוגי מזיקים קיימים ?

ישנם סוגים רבים של מזיקים, כאשר באופן כללי ניתן לחלק את המזיקים לשתי קבוצות: קבוצת המזיקים הטורדניים וקבוצת המזיקים נושאי מחלות. קבוצת המזיקים הטורדניים כוללת מיני חרקים שאינם מעבירים מחלות או עשויים לפגוע בבני אדם, אלא רק מזיקים שנוכחותם עשויה להטריד בני אדם, לרבות: זבובים, נמלים, לטאות, דג הכסף, ועוד.

לעומת זאת, קבוצת המזיקים נושאי המחלות כוללת מיני חרקים או מכרסמים אשר נוכחותם עשויה לפגוע בבני אדם ולהעביר אליהם מחלות, כדוגמת: יונים, עטלפים, מכרסמים, עקרבים, קרדית האבק, ועוד.

באופן כללי הרשימה המלאה של מיני החרקים והמכרסמים המזיקים לבני אדם הם הבאים: תיקנים, נמלים, קרציות, פרעושים, יתושים, זבובים, צרעות, דבורים, כיני יונים, יונים, מכרסמים (חולדות, עכברים, עכברושים), עטלפים, נחשים, חרקי מחסן, עש הבגדים, דג הכסף, פשפשים, קרדית האבק, תהלוכן האורן, נחשים, לטאות, עקרבים, נדלים, טרמיטים, עכבישים, ועוד.

אילו שירותי הדברת מזיקים ישנם ?

במרבית חברות ההדברה ניתן למצוא את שירותי הדברת מזיקים הבאים:

 • הדברת עכברים ומכרסמים - הכוונה להדברה של עכברים, חולדות ועכברושים הפוגעים בעיקר בילדים ובמבוגרים על ידי נשיכה ועשויים להעביר מחלות גם דרך הצואה והשתן, כגון: דבר, טיפוס מוריני, ועוד.
  • הדברת נמלים וחרקים – על פניו נמלים אינן מעבירות מחלות והן אינן מסוכנות לאדם, אולם הימצאותם בקרבת האדם הינה מטרידה עד מאוד, זאת הודות לעובדת הימצאותם במאגרי אוכל, כגון: סוכר, דבש, דגן, משקאות מתוקים, ועוד. כמו כן, קן הנמלים לעיתים מתיישב באזורים אסטרטגיים בבית, כגון: אריחי האמבטיה, אריחי המטבח, ועוד. לפיכך, אנשים רבים מעוניינים לגמור הלל על הנמלים ולחסלם אחת ולתמיד באמצעות חברת הדברת מזיקים.
   • *הדברת פרעושים וטפילים - פרעושים וטפילים אחרים הנן טורדניות ומסוכנות לאדם ולחיות המחמד שבבעלותו, שכן הם עשויים לעקוץ, לגרום לפריחות, ולהעביר מחלות כגון: דבר, טיפוס הבטן, תולעי סרט, ועוד.
   • *הדברת יונים – המראה התמים של היונים מטעה, כיוון שמדובר ביצורים מסוכנים לאדם המעבירים מחלות, כגון: תגובות אלרגניות כגון: נפיחות העור, גירוי העור, וקושי בנשימה. ישנן כשישים מחלות שונות העשויות לעבור לאדם באמצעות יונים, לרבות: אבעבועות, דלקת מוח, קדחת קיו, טיפוס הבטן, קנדידה, שחפת, בלסטומיקוזיס, דררת, פארא טיפוס, כינים, ועוד.
   • *הדברת ג'וקים – ג'וקים הם אכן סוגייה מיוחדת כיוון שמדובר במזיקים המעוררים תחושת גועל בקרב האדם, ואף עשויים להזיק לאדם בעיקר מפאת העובדה כי הם אוכלים ממזונו של האדם ועשויים להפריש את צואתם על המזון וכך למעשה להעביר גורמי מחלה (כיון שמדובר בחרקים החיים בביבים). מעבר לכך, ישנם ג וקים הניזונים מאכילת דבקים, טפסים וכריכות ספרים ובכך מחבלים ברכוש האדם. לפיכך, עם בוא הקיץ חברות הדברת מזיקים רבות עסוקות בהדברת התיקנים המעופפים הללו.

אילו סוגי הדברת מזיקים קיימים ?

עם התפתחות תחום ההדברה בארץ ובעולם פותחו שיטות הדברת מזיקים שונות ומגוונות, שהושפעו רבות מן הטרנד הסביבתי הירוק. כאשר באופן כלכלי ישנם ארבע שיטות של הדברת מזיקים, והן:

 • הדברה ביולוגית - מדובר בהתערבות יזומה של האדם בכדי לשלוט על אוכלוסייה של מזיקים החיים בסביבתו ומידורם באמצעות טכניקות ביולוגיות של שימוש בפטריות, חיידקים ווירוסים לצמצום המין המזיק והרחקתו.
  • הדברה אלקטרונית – היא הדברה המבוססת על מערכות אלקטרוניות שונות היוצרות סביבה עויינת למזיקים ואגב כך גורמות להם לעזוב את הטריטוריה. לרוב מדובר במערכות המפיקות תדרי שמע נמוכים המפריעים לציפורים, נמלים ומזיקים אחרים.
   • *הדברה כימית – הדברה כימית היא הדברה המבוססת על שימוש בחומרי הדברה ורעלים מסוגים שונים הפוגעים במערכת העצבית של המזיקים וממיתים אותם. החיסרון העיקרי של הדברת מזיקים באמצעות חומרים כימיים טמונה בהיותם רעילים לסביבה ובעלי זמן תפוגה קצר.
   • *הדברה ירוקה – זוהי הדברה העושה שימוש באמצעים בעלי רעילות נמוכה לחיות מחמד ולאדם, ואף מתפרקים ביעילות ולכן אינם מחלחלים למי התהום או פוגעים בסביבה. כמו כן, תחת קורת הגג של הדברת מזיקים ירוקה ניתן לשייך גם את ההדברה הביולוגית וההדברה האלקטרונית כיוון שהן אינן פוגעות בסביבה.

לסיכום, אם ברצונכם לחסוך כאב ראש ומחלות רבות הזעיקו עוד היום חברת הדברת מזיקים.