פורטל תחזוקת הבית - Fixing.co.il

מרכך מים

מי הברז והשתייה בישראל מכילים רמה גבוהה של מלחים המובילים לנזקי אבנית, מרכך מים המותקן ומחובר אל הצנרת הביתית מבטיחה לצרכנים מים רכים ומרוככים, איכותיים ובריאים יותר.

במאמר הבא, נבחן כיצד ניתן להתמודד עם בעיית המים הקשים בישראל באמצעות מערכת לריכוך מים, נבין מהם ההבדלים בין מים רכים למים קשים ונדע מהם היתרונות בהתקנת מרכך מים ביתי.

מהם מים קשים?

מים קשים הינם מים אשר כתוצאה מתגובת השיקוע של חומרי התמס ערכי יוני המגנזיום, יוני המנגן, יוני הברזל ויוני הסידן בהם הינם גבוהים למדי. עובדה הגורמת למים להיות קשים ומלאי אבנית בכל מפגש עם מים חמים או עם סבון.

אבנית מים עלולה לגרום לבעיות חמורות בתפקוד של מערכות הצנרת הביתיות והתעשיות כיוון שהאבנית שוקעת וסותמת את פתחי הצנרת ולמעשה גורמת לירידה באיכות המים וזרם המים.

מהם מים רכים?

המים הרכים הם למעשה מים טבעיים אשר רמת האבנית, המלחים ומלחי הקשיות הינה נמוכה מאוד.

מהם מים מרוככים?

מים מרוככים הם מים אשר האבנית ומלחי הקשיות בהם הומסו וסולקו בעזרת מערכות מתקדמות לריכוך מים.

לאילו נזקים גורמים המים הקשים?

מים קשים עלולים להשפיע על חיינו במספר תחומים ואף עלולים להסב לנו נזק סביבתי וכלכלי, כגון:

 • איכות חיים ובריאות - מים רכים הם מים ללא אבנית הבריאים יותר לגופינו ולעורנו ועשויים להפחית באחת בעיות בעור הגוף והפנים, גירויים ולהעניק לשיערנו ולעור פנינו תחושה רכה, רעננה ובריאה במיוחד.
 • בלאי מואץ - האבנית המצויה במי השתייה, במי ההשקיה, במי הכביסה עלולה לגרום לנזק ישיר בתפקוד ובחיי המדף של מוצרים כגון: מכונת כביסה, מכונות קפה, קומקומים, מכשירים תעשייתיים ועוד.
 • אנרגיה - שלא כמו המים הרכים, מים קשים ומלאי אבנית המשוקעים ומתגבשים על גבי גופי חימום וצנרת יוצקים שכבת בידוד המאלצת כל מכשיר חשמלי, כגון: קומקום, דוד חשמל, מכונת כביסה ועוד, להשתמש באנרגיה רבה יותר בכדי להגיע לרמת החימום הרצויה. עובדה הגורמת רב של חשמל, אנרגיה וכסף ברמה הפרטית וברמה המדינית.
 • בזבוז דטרגנטים - תחום נוסף המושפע כתוצאה משימוש במים קשים הוא עניין הדטרגנטים. המים המרוככים מאפשרים לנו להשתמש ברמה פחותה יותר של חומרים מרככי מים, כגון: מרככי כביסה, פילטרים, מסירי אבנית, מלחי מדיח ועוד עובדה החוסכת לנו כסף רב וכמובן שומרת על איכות הסביבה, שכן מדובר בחומרים המזיקים לסביבה. לעומת זאת מים קשים, הם מים בהם יש שימוש רב בחומרים דטרגנטים וכתוצאה מכך יש בזבוז רב של כסף ופגיעה באיכות הסביבה.

כיצד ניתן לפתור בעיות של אבנית מים?

אם ברצוננו להתגבר על נזקי אבנית מים, כל שעלינו לעשות הוא להתקין מערכת לריכוך המים בקו המים הראשי בביתנו . תהליך הספיחה והסילוק של האבנית מן המים נעשה באמצעות סילוק יוני המגנזיום ויוני המימן הפחמתי מן המים והכנסתם של יוני נתרן קלי תמס, פעולה הגורמת לזרימה של מים רכים, איכותיים ובריאים בביתנו.

אילו סוגי מערכות ריכוך מים קיימות כיום בשוק המים בישראל?

באופן כללי, קיימות שלוש מערכות לריכוך מים הנפוצות בקרב המגזר התעשייתי ובתי האב בישראל והם:

 • מרכך מים אוטומטי תעשייתי - מרכך המים התעשייתי הוא מסננן מים אוטומטי, מורכב ויקר, המצריך תחזוקה מינימאלית בלבד של אספקת שק של מלח המוכנס אל תוך מיכל מרכך המים למען טיהור מים וריכוכם.
 • מרכך מים ידני - הוא מתקן לריכוך מים העשוי ממיכל מתכתי המכיל שתי פתחים למים הפועל באמצעות שרף פלסטי. מדובר במרכך מים זול, שמבנהו פשוט אולם תחזוקתו מורכבת ומצריכה בדיקה תכופה.
 • מרכך מים מובנה - זהו מסנן מים זעיר, המתחבר כרכיב אל תוך מערכות הצנרת וברזי השתייה בבית, כגון: מכונת הקפה הביתית או מדיח הכלים. החיסרון היחידי של מרכך המים המובנה הוא כי אין מדד מדויק לרמת הקשיות של המים וללא בדיקה מקצועית איכות המים הרכים איננה גבוהה.

כיצד פועלים מרככי מים ?

מרככי מים פועלים באמצעות מסנני מים הממוקמים בתוך מיכל העשוי חומר פיברגלאס ובתוכו מלחים ושרף פעיל האמונים על ריאקצית ההחלפה של יוני הסידן הנמצאים במים (הידועים בתור אבנית), ליוני נתרן ההופכים את המים הקשים למים בריאים שהם מים רכים.

הליך הריכוך מתבצע עם כניסת המים לצינור ומשם לאחר הליך ריכוך המים, יוצאים המים הרכים אל ברז השתייה בביתכם.

מהם היתרונות הבולטים של התקנת מערכת של מרכך מים?

היתרונות הבולטים בהתקנת מערכת ריכוך מים ביתית או תעשייתית הם הבאים:

 • מרכך המים איננו צורך חשמל כיוון שהוא פועל באמצעות האנרגיה הקינטית של של זרם המים.
 • מערכת ריכוך המים הינה אוטומטית, קלה לתפעול, חסכונית וידידותית לסביבה.
 • מערכת ריכוך המים הביתית מבטיחה אספקה רציפה של מים רכים לבית.
 • מרכך המים מורכב מפלדת אל חלד ופלסטיק ולכן עמיד בפני קורוזיה.
 • מים מרוככים מאפשרים חיסכון באנרגיה.
 • המים המרוככים הינן בריאים יותר, איכותיים יותר ומומלצים יותר לבישול, רחצה, השקייה, שתייה, כביסה ועוד.

לסיכום, מרכך מים ביתי עשוי לפתור באחת את בעיית האבנית ולספק לכם מים רכים בצורה תמידית.