פורטל תחזוקת הבית - Fixing.co.il

מרפסות - עיצוב מרפסת

תוכן [ הסתר ]

מאמר זה יטפל בנושא עיצוב מרפסות. איך בונים מרפסת בצורה נכונה? יש כמה דברים בסיסיים שכדאי לשמור עליהם:

  • סגירת מרפסת - המרפסת איננה סגורה. בשנות ה-80 של המאה שעברה הייתה נטייה רעה מאוד בארץ לסגור את המרפסות שנבנו בבנייני ה-באו האוס בישראל לפני שנים רבות. זה נועד בעצם להגדיל את שטח המחייה בבית, אך בפועל זה הרס את עיצוב פנים המרפסת בבית. למזלנו סגירה זו נעשתה לרוב על ידי עבודות גבס, ולכן אפשר לשבור את הקירות הללו בקלות.
  • צמחיה - אין דבר שעוזר לבנות עיצוב פנים של מרפסת יותר מצמחיה. אין חדר שיכול לספוג כמות רבה יותר של צמחיה ולהראות כל כך טוב. המרפסות היפות ביותר דומות פעמים רבות לג'נגל. נצלו את המרפסת שלכם לגדל תבלינים, פרחים ועוד צמחים מטפסים ואחרים. צרו לעצמכם גינה פרטית מטופחת במרפסת, וכך תתרמו גם לעיצוב פנים.
  • הצללה - כיום קיימים בשוק פתרונות הצללה רבים, פרגולות, סוככים, סגירות אלומיניום מקצועיות ועוד.. בדקו היטב מהם אותם פתרונות המעודפים עליכם והמוצאים חן בעינכם.
  • מערכת ישיבה - עיצוב פנים של מרפסת חייב לדאוג גם לתנאי ישיבה נאותים. סדרו שולחן וכסאות כדי שיהיה נוח לשהות במרפסת.

סוככים

סוככים קבועים הם הסוככים הקלאסיים ביותר, בסוככים אלה משתמשים כבר מאות שנים והם ממשיכים לספק הגנה בפני השמש בקיץ ובפני פגעי מזג האויר הגשם והרוחות בחורף. סוככים קבועים מורכבים משלד ומכיסוי.

שלד הסוכך הקבוע

השלד של סוככים קבועים עשוי לרוב מברזל מגולוון, השימוש בברזל נעשה מכיוון שהברזל מספק את החוזק אותו נדרש לספק שלד הסוככים, עמידותו לאורך שנים והמחיר הנוח יחסית שלו. ישנם סוככים קבועים העשויים מפרופילי אלומיניום. פרופילי האלומיניום קלים בהרבה מפרופילי הברזל והייתרון הגדול שלהם שהם אינם מחלידים ובכך מאפשרים שימוש ארוך שנים בסוכך ללא תחזוקה כלל תוך שמירה על היופי שלו.

פעם היו עושים סוככים קבועים מפרופילי עץ. אמנם פרופילים אלה סיפקו את החוזק הנדרש לסוכך אך בשל העובדה שהסוככים חשופים למזג האויר לרוחות והרטיבות בחורף ולשמש והחום בקיץ. היו הסוככים הקבועים העשויים עץ מתבלים לאורך השנים והיה צורך להחליף את הסוכך כל מספר שנים מועט.

היתרון של הסוכך הקבוע עשוי העץ הוא היופי המיוחד והאותנטי שלו, עם זאת מעט מאוד צרכנים רוכשים היום סוככים קבועים מעץ.

כיסוי הסוכך

כיסוי הסוככים הקבועים עושי לרוב מיריעות פי וי סי. יריעות אלה מספקות הגנה של מאה אחוזים בפני הרטיבות והגשם בחורף ומן הצד השני מספקים הגנה בפני קרני השמש בקיץ.

סוג כיסוי אחר הוא בדי דרלון, בדים אלה בדומה ליריעות הפלסטיק מספקים הגנה בפני השמש בקייץ אבל הם אינם מספקים הגנה מוחלטת בפני הרטיבות בחורף אלה ההגנה טובה מאוד. לעומת זאת יתרונם הגדול של בדי הדראלון הוא בכך שהם מגיעים במגוון רחב הרבה יותר של צבעים וגוונים והם על פי דעת רוב האנשים יפים יותר. לכן השימוש העיקרי של בדי דרלון ככיסוי של סוככים הוא במקומות שהיופי חשוב הרבה יותר מהפונקציונאליות.

מידע נוסף בנושא בחירת סוכך ניתן למצוא באתר זה הכל!

פרגולות

פרגולות עץ היו מאז ומתמיד מוצר ההצללה הנפוץ ביותר, כמובן אם אנחנו מתעלמים ממוצרי הצללה לפנים הבית כגון וילונות. הנוחות לייצור והזמינות של העץ הזמינו עשרות רבות של בעלי מקצוע לקנות עצים פטי ומסמרים ולהתקין את הפרגולות בחצרות בתים ובמרפסות. ישנם אף לקוחות פרטיים שיודעים לבנות שהתקינו בעצמם את הפרגולות.

הדבר שונה לחלוטין כאשר מתייחסים אל פרגולות אלומיניום. פרגולות אלה הם כבר אופרה שונה לגמרי , המצריכה מקצועיות רבה שימוש בטכנולוגיות מתקדמות ופרופילים שאינם זמינים כל כך לכל כעל מקצוע ובעל "ידי זהב".

היתרון הגדול של פרגולות אלומיניום הוא בכך שבניגוד לפרגולות עץ המצריכות תחזוקה שוטפת רבה – שימון בכל חצי שנה, אפשרות של כניסת מזיקים לעץ , התבלות עקב שינויים מזג אויר ועוד. פרגולות האלומיניום עמידות לאורך שנים ולאחר ניקוי יסודי יראו חדשות גם לאחר חמש שנים ויותר. האלומיניום אינו מחליד , עמיד במיים ומזיקים אינם תוקפים אותו. מעבר לכך, היכולת לעצב את האלומיניום בצורה מדוייקת על פי תבניות מאפשרת בניה של מבנים מורכבים הרבה יותר, כאלה המאפשרים מעבר של השמש מצד אחד ומניעה של גשם ורטיבות מן הצד השני – יתרון גדול לרבים מן המשתמשים.

החסרון היחידי שאני רואה הוא המחיר – בשל ההיצע הקטן יותר והמקצועיות הרבה יותר הנדרשת להקמת פרגולת האלומיניום בד בבד עם מחירי האלומיניום הגבוהים ממחירי העץ, המחיר של פרגולות אלומיניום גבוה בהרבה ממחירי פרגולות עץ, או כפי שידענו תמיד , אין ארוחות חינם!