פורטל תחזוקת הבית - Fixing.co.il

משאבות מים - סוגים ושימושים

תוכן [ הסתר ]

אנחנו חיים מידי יום סביב מכשירים, פיתוחים ואביזרים שלרוב איננו מודעים לקיומם - אך הם אלו שמאפשרים לנו חיים תקינים ובאיכות גבוהה, אליה אנו רגילים כבר שנים. דוגמא אחת לאותם מוצרים 'נעלמים' היא משאבת מים, בלעדיה לא היינו נהנים מהרבה מאוד מותרות. משאבות מים הן למעשה הבסיס להרבה מהדברים בהם אנחנו משתמשים מידי יום, בין אם בבית או בכל מקום אחר.

משאבות מים - שימוש נרחב יותר ממה שאפשר לחשוב

נדמה כאילו הביטוי משאבות מים מתייחס למכשיר אחד: משאבה אשר שואבת מים לשתייה או לרחצה, ומביאה אותם, בעזרת מקור אנרגיה כזה או אחר, עד לפינו או לראשינו. אז אמנם זהו אחד מתפקידיה של משאבת המים, אך בהחלט לא רק.

ברור מדוע אנחנו מניחים כך: אנו לרוב חושבים רק על הדברים אשר אנחנו מכירים מהחיים הפרטיים שלנו. מה שנמצא מסביב, ובעיקר מה שפועל מתחת לבטן האדמה או במבנה סגור (כמו שקורה ברוב המקרים כאשר מדובר בתשתיות), פשוט לא נראה לנו.

אם כן, משאבות מים מגיעות בשלל ייעודים, תפקידים, צורות ושיטות שאיבה. לכל משאבה יש את היתרונות והחסרונות שלה כמובן, כאשר לעיתים ישנן אף כאלו המשלבות כמה שיטות או דרכי פעולה. אלו המשאבות הנפוצות והמוכרות ביותר לאנושות (גם אם חלקן פחות נמצאות בשימוש בעולם המערבי המודרני):

  • משאבות ידניות - אי שם לפני עשרות ומאות שנים, זו הייתה הדרך לשאוב מים מבורות או בארות: אוחזים בידית המשאבה, ומורידים אותה מספר פעמים מטה. הפעולה הזו מתקשרת לחלק המשאבה שנמצא בתוך המים, וכך מעלה את המים במעלה הצינור אל הדלי או אל האדם אשר מבקש לשתות. מדובר במשאבות פשוטות למדי, אך זו גם הסיבה מדוע הן נחשבות לעמידות מאוד. במקומות מסוימים ברחבי העולם, עדיין נעשה שימוש במשאבות כאלו.
  • משאבות צנטריפוגליות - הכוח הצנטריפוגלי הוא כוח אשר מופק באמצעות סיבוב, וגורם לחומר להתרחק ממרכז הסיבוב, כך שבכל סיבוב המהירות שלו עולה עוד (כל עוד הסיבוב ממשיך). המשאבות הצנטריפוגליות מתבססות בדיוק על כוח זה כדי להבטיח שמים שנכנסים אליהן ייצאו מהן במהירות עצומה ויישאבו למקום הייעודי. במשאבות הללו שני פתחים - אחד של כניסה ואחד של יציאה, והן נחשבת גם כן יעילות מאוד.
  • משאבות טבולות- המשאבה הטבולה, כשמה כן היא, משאבה אשר טבולה בתוך המים, כלומר - נמצאת מתחת למפלס המים, אם בחלקה ואם באופן מלא. משאבה טבולה יכולה לשמש גם לשאיבה של מים וגם לשאיבה של ביוב, למשל. מדוע שנצטרך משאבות ביוב? כדי להעלות מים בכוח ממקום נמוך למקום גבוה, או להבטיח את מעברם בצורה יעילה, במקום צר או בעיקול חד. המשאבות הטבולות מתאימות מאוד גם לניקוז מים בעקבות הצפה.
  • משאבות בוכנה - ישנן משאבות מים אשר פועלות על בסיס בוכנה, בדומה למנוע הבעירה הפנימית שקיים ברכב הפרטי שלנו. הבוכנה מתרוממת ויורדת במהירות, וכך 'מושכת אליה' מים ממקום אחד ומוציאה אותם מצידה השני, אל המקום אליו נבקש לשאוב אותם.
  • משאבות גלגלי שיניים - משאבות מיוחדות אשר פועלות על בסיס של שני גלגלי שיניים המשולבים אחד בשני. משאבות אלו, כמו משאבות מים אשר פועלות על בסיס בוכנה, מתאימות לא רק לשאיבת מים, אלא גם לשאיבת שמנים מסוגים שונים, דלקים וכדומה.

אלו רק מספר סוגים של משאבות מים אשר קיימים כיום בשוק. ניתן למצוא אותם במקומות רבים, ממש מתחת לבית שלנו ואף בתוכו, אך ברור כי הייעודים, ההספקים והעוצמות שונים. כל אדם אשר זקוק למשאבת מים, יחשוב מה הם הקריטריונים הדרושים לעבודה, ועל פי זה יבחר את המשאבה המתאימה לו.