פורטל תחזוקת הבית - Fixing.co.il

ריסוס

ריסוס מזיקים ושאר חרקים הוא אמצעי חובה לכל אדם החי בסביבת מגורים צמודת קרקע ואף בנייני מגורים. אין מטרד יותר מציק מאשר מיני זוחלים, מזיקים, חולדתיים ותיקנים לרוב המפרים כל פינה של שקט בביתנו ועושים שמות בבייתנו ובגופינו גם יחד.

במדריך הבא, נפרט אודות ריסוס מזיקים, נברר מהם סוגי המזיקים בהם אנו נתקלים וכיצד ניתן למגר את התפשטותם באמצעות תהליך ריסוס והדברה.

מהי הדברה?

במהלך חיינו אנו עתידים לפגוש במזיקים רבים החיים בסביבת מגורינו המהווים עבורנו מטרד בין אם בריאותי ובין אם פסיכולוגי, יש לאדם את היכולת להרחיק מסביבתו את אותם חרקים ומזיקים אחרים המפרים את שלוותו, וזאת באמצעות שימוש בסוגים שונים של חומרי הדברה כימיים ומרססים שונים.

אילו שיטות ריסוס קיימות?

באופן כללי, ישנן ארבע שיטות ריסוס פופולאריות בישראל:

 • שיטת ריסוס אווירית - מדובר בשיטת ריסוס בה מסוק ריסוס מיוחד מבצע תהליך של ריסוס והדברה על פני שטח אדמה חקלאי רחב ידיים.
 • שיטת ריסוס קרקעית - מדובר בשיטת ריסוס פרטנית, עליה אמון מדביר מקצועי הפועל באמצעות מרססים שונים מטווח קרוב.
 • שיטת ריסוס אקולוגית - מדובר בשיטת ריסוס הדוגלת בשימוש באמצעים ידידותיים לסביבה בעת הדברת החרקים, זאת באמצעות למידת אורח החיים של המזיקים השונים ופיתוח של חומרים ושיטות הדברה אקולוגיות המרחיקות או מפחיתות את הימצאותם של המזיקים בסביבת האדם.
 • שיטת ריסוס אלקטרונית - מדובר בשיטת ריסוס חדשנית ששמה דגש על שמירה על הסביבה באמצעות פיתוח שיטות הדברה מתקדמות ובלתי מזיקות לאדם ולסביבתו. שיטת ריסוס אלקטרונית מתבססת על איתור נקודות התורפה של המזיקים ושימוש בהם ככלי נשק יעיל להברחתםהרחקתם מסביבת האדם, באמצעות טכניקות שונות כגון: תדרי אולטרא סאונד, גלי קול (להברחת יונים), תאורה (להרחקת ציפורים), שדה אלקטרו מגנטי (להרחקת נמלים), מערכות מונחות תנועה (להרחקת ציפורים) ובאמצעות תנודות סיסמולוגיות (להרחקת חולדות).

אילו חומרי הדברה קיימים?

ישנם סוגים רבים של חומרי הדברה כימיים, לרבות הבאים:

 • קבוצת הפירתרואידים - מדובר בחומרי הדברה נטולי זרחן אורגני ממקור צמחי המאופיינים ברעילות נמוכה לבעלי חיים ולאדם.
 • הזרקת ג'ל - מדובר בחומר מתקדם וחדשני הנפוץ בעיקר למען ריסוס של ארונות וסביבת המטבח.
 • קבוצת המיקרו קפסולריים - מדובר בחומר הדברה המאופיינים במנגנון שחרור איטי של הרעלן למשך תקופה מסוימת.
 • קבוצת האנטיקואוגולנטים - מדובר בחומרי ריסוס והדברה המבוססים על חומרים אנטיקואוגולנטים שמטרתם למנוע קרישה של דם.

מהם סוגי המזיקים הנפוצים בישראל?

בין סוגי המזיקים הנפוצים בישראל ניתן למצוא את הבאים:

 • קבוצת המכרסמים - עכברים, חולדות וחפרפרות.
 • קבוצת הזוחלים - נחשים ושממית הבית.
 • קבוצת החרקים - קרדית האבק, פשפשים, פרעושים, דג הכסף, סקביאס, עכביש, נמלים, צרעות ודבורים, כיני יונים, טרמיטים, יתושים, זבובים, ג'וקים (תיקנים), נדל, יקרונית הרהיטים ועש.
 • קבוצת פרוקי הרגלים - עקרבים ועכבישים.

כיצד תבחרו מרססים?

על מנת לבחור את המדביר הנכון, עליכם לבצע סקר שוק קטן, טרם הזמנת בעל המקצוע, לכן הכלל הראשון הוא: החיפזון מהשטן, אל תיכנסו ללחץ מתיקן אחד באמבטיה, תמיד כדאי לבדוק ולמצוא את בעל המקצוע הנכון ביותר למשימה. השתמשו בהמלצות של חברים, באינטרנט ובדפי זהב, ודאגו לשאול תמיד האם מדובר במדביר מקצועי המחזיק ברישיון מתאים, וכמובן דרשו מחיר הגיוני.

מהו תהליך ריסוס?

אז מצאתם את בעל המקצוע המתאים למשימת ריסוס ביתכם, כעת עליכם לבצע מספר דברים במהלך ריסוס.

 • הכנות טרום ריסוס - בשלב הראשון לפני הזמנת המרסס, עליכם לפנות כלי מטבח ומזון רק אם מבצעים לכם ריסוס בארונות המטבח, במהלך פעולת ריסוס עליכם לפנות את הדירה מבעלי חיים ואנשים. במידה ומבצעים אצלכם ריסוס נגד פרעושים או כיני יונים עליכם לפנות נעליים, צעצועים, כלי אוכל, חפצים אישיים המצויים על המיטה, ובכל מקרה של ריסוס יש להשאיר את החלונות פתוחים.
 • לאחר פעולת ריסוס - ניתן להיכנס לבית בתום שעתיים מגמר פעולת ריסוס במידה ואינכם סובלים ממצב רפואי בעייתי, כאשר לילדים עד גיל חמש יש לחכות עד שמונה שעות, ואילו בעלי חיים יוכלו להיכנס לשטח הבית המרוסס לאחר חמש עד עשר שעות.
 • אחריות - ברוב המקרים מדבירים מקצועיים מעניקים אחריות לפעולת ריסוס, לכן מומלץ לברר טרם שכירת איש המקצוע איזו אחריות מקבלים ולמשך כמה זמן.

לסיכום, אם ברצונכם להשמיד את המזיקים השונים החיים בסביבת ביתכם, בצעו פעולת ריסוס מקיפה שתרחיק את כל הטפילים מעל לראשם.