פורטל תחזוקת הבית - Fixing.co.il

איטום - איטום גגות - איטום קירות

תוכן [ הסתר ]

בעת ביצוע שיפוצים בבית, חשוב לזכור כי ביצוע איטום נכון של הבית יכול לחסוך עלויות עתידיות של צביעת דירה, בעיות חשמל, תיקון נזקים ועוד. לפיכך לא כדאי להקל ראש, אלא להשקיע באיש מקצוע אמין שיבצע עבורכם איטום מקצועי ללא פשרות.

איטום קירות

מים החודרים לאזורים על-יד קירות יכולים ליצור טחב ופגיעה בקירות, ולכן כדאי לאטום אותם מבעוד מועד.

בשלב הראשון בידקו את החלקים אשר יש לידם חומר איטום או פלסטר. יש לנקות מקומות אלו עם סכין או שפכטל. כך אתם תשברו את החיבורים בין החומר איטום הישן לבין הקיר. החזיק את הסכין בזווית, עם התער של הסכין לכיוון חומר האיטום. לאחר ניקוי האזור אפשר להכניס באמצעות השפכטל את החומר את תוך חרירי הקיר. חשוב לדחוס את החומר פנימה, כדי שתאפשרו איטום קירות מושלם.

בשלב השני השתמשו במברז כדי להוריד חלקי חומר איטום וגבס מיותרים. כדי ליצור החלקה אמיתית של החומר, החזיקו בשפכטל עם יד אחת, ובשנייה החזיקו בלהב ועיקבו עם החומר לאורכו.

לחומר איטום עקשן וקשה להורדה וליישור אתם יכולים להשתמש בחומר כימי ייעודי שמרכך את החומר ומוריד אותו בקלות.

כעת פתחתם את החרך שנמצא בין הקיר לחלקו השני, וביצעתם איטום לקיר זה עם חומר האיטום. מה שנשאר לכם לעשות זה לייבש את האזור באמצעות מייבש שיער או מפזר חום. מברשת שיניים ישנה יכולה לעזור כדי ליישר את החלקים העודפים שנשארו. בדיוק ליד האמבטיה ומילוי הסדק יש להדביק נייר דבק מיוחד של צבעים.

חומר איטום קירות מאפשר להגן מפני רטיבות, טחב, שבירת הקיר ופערים בין קירות, בעיקר בין מקומות כגון דלתות וצירים אחרים. חומר איטום הוא יעיל גם למנוע בריחת אוויר במקומות הדורשים איטום כגון חלונות או דלתות.

כדי שחומר איטום קירות ידבק לקיר כמו שצריך יש לקרוא את הוראות השימוש בעיון. נקו את מקומות מילוי האיטום לפני השימוש בחומר. יש להוריד מילוי ישן שנמצא בקיר באמצעות סכין או מברז. אם המקום לא יהיה יבש לחלוטין בזמן האיטום, פעולת איטום רטיבות לא תצלח.

בכל הצירים של החלונות על יד הקירות יש למלא את חומר האיטום, ולהחזיק את רובה הדבק בזווית קבועה של 45 מעלות. כך חומר האיטום יכנס בצורה היעילה ביותר לתוך החור.

כאשר אתם ממלאים את חומר האיטום, ליחצו אותו החוצה בפעולה אחת מתמשכת, אם זה אפשרי. הפסקות יכולות לפגוע באיכות האיטום. יש לכוון את חומר האיטום לתחתית החור כדי למנוע בועות אוויר.

אם חומר המילוי יוצא מהחור, השתמשו בשפכטל כדי לדחוס אותו בחזרה פנימה עד שיתייבש. אל תתקמצנו בחומר מילוי! אם הוא מתכווץ, יש להוסיף עוד חומר. חומר איטום קירות יתקבע בצורה הטובה ביותר בתנאי מזג אוויר של חום ולחות מועטה.

איטום חלונות עם חומר קצף לאיטום

הכלים שתזדקקו להם הם חומר הקצף לאיטום ומספריים.

בשלב הראשון יש לאתר את המקום בחלון בו אין חיכוך בין החלון למסגרתו. חלונות עם זגוגית כפולה דורש טיפול בחלק העליון וכן התחתון של מסילות החלון. איטום חלונות שנפתחים נעשה בדרך כלל על ידי איטום החלקים הצדדיים של החלון כשהם סגורים. נקה את האזורים עם מטלית לחה על מנת לאבטח שהחומר איטום יתקבע טוב. מדוד את האזורים הדורשים איטום וגזור את חומר הקצף שיתאים שם. לבסוף הדבק את חומר האיטום.

גם גבס עוזר כדי להכין חלונות לחורף. במקום בו החלון נפגש עם המסגרת יש לשים את חומר הגבס לאיטום. ברגע שאתם ממלאים את החלקים בגבס, יש להשאיר את החלון סגור עד שהגבס יתייבש.

תיקון של איטום חלונות

אם אתם שמים לב להיווצרות אדים ורטיבות בסביבת החלון, זה סימן לאיטום חלונות בלתי תקין. עם הזמן האיטום של חלונות הבית הולך ומתפרק, ולכן חוסר איטום חלונות יכול להיות תוצאה טבעית של שחיקת הזמן.

חברות חלונות יאמרו לכם להחליף את כל יחידת החלון, אולם זה יצרוך כסף רב ואין צורך בכך. אנו נציג בפניכם אמצעים נוספים לאיטום חלונות מלבד שיפוץ כללי של החלון.

אם אתם תקראו למסגרים לביתכם, הם יוכלו לדאוג לבעיית איטום החלונות במקרים רבים. פתרון אחר הוא להזמין מומחים שיאטמו את החלון על ידי התקנת חומר מיוחד אוטם. לבסוף, אם אתם גרים באזור אקלים נוח יחסית, יתכן שלא תקצרו את היתרונות של חלון שאטום לגמרי.

איטום גגות וכן איטום הבית יכולים להוזיל משמעותית את הוצאות החשמל ואת צריכת האנרגיה החודשית שלך. במדריך זה נסביר איך אפשר לאטום את הגג ואת הבית בעצמכם בצורה פשוטה. בשיטת עשה זאת בעצמך, אפשר להכין את הגג ואת הבית לחורף, ולאטום אותם לחלוטין מבלי הצורך להזמין בעלי מקצוע בתחום.

איבוד חום רב מתרחב איפה שיש חורים דרכם חודר האוויר ומקרר את הבית. חורים ופערים אלו נמצאים פעמים רבות בסביבת חלונות או דלתות, לכן לפני שפונים אל איטום גגות, כדאי לנסות לאטום את הדלתות והחלונות בבית. זה הרבה יותר פשוט, כי לא צריך לטפס על סולמות, והרבה יותר זול, כי מדובר בשטח פנים של החורים קטן מאוד, ובחומרים זולים למילוי טיח. חורים בעליות גג, מרתפים ותעלות למניהן מהוות סיבוך הרבה יותר רציני, אליו כדאי לשקול הזמנת מומחה איטום.

בעיות איטום הבית הנפוצות ביותר הן:

 • בעיית איטום בתעלות הניקוז של הביוב
 • ונטה פתוחה של השירותים או חדר האמבטיה
 • פתח של הבוידם או של עליית הגג
 • פתחים של מנורות
 • פתחים של ארובות
 • פתח איוורור של המטבח
 • חלונות ללא איטום
 • דלתות לא אטומות
 • יציאות חשמל
 • פתח איוורור של מייבש הכביסה
 • ברז מים חיצוני היוצא מהבית

לאחר שתדאגו לאטום את כל הפתחים הנ"ל, הוצאות החימום שלכם ירדו משמעותית. הפתחים הנמצאים באזור התקרה גורמים ליציאת חום מהבית, משום שחום נוטה לעלות למעלה. לעומת זאת, הפתחים האחרים שתוארו גורמים לכניסת קור לתוך הבית. כשמאתרים פתח שאיננו אטום יש לאטום אותו עם קצף איטום, טיח אוטם, סיליקון איטום או כל חומר אחר שאיננו מאפשר מעבר חום וקור.

בעלי בתים מוטרדים מאיטום טוב מדי, שעלול לגרום לבית שלא נכנס אליו שום אוויר חדש. דאגה זו היא ללא סיבה ברוב הבתים הישנים. כדי לוודא שמספיק אוויר נקי נכנס לביתכם אפשר להתייעץ עם בעל מקצוע מומחה איטום שיש לו כלים למדידת רמת האוויר. איטום הבית משאיר את ביתכם חם בחורף וקריר בקיץ. יש מספר סוגי איטום, ביניהם: איטום פייברגלאס, איטום מחזיר אור, לוחות איטום קשיחים וקצף איטום. לאיטום של בית ישנו מדד R, הקובע את יכולת הבית להמנע מבריחת חום.

החסכון הכי גדול של כסף מאיטום הבית הוא מביצוע איטום גגות. בתים בעלי גגות רעפים הם הבעיתיים ביותר, משום שפעמים רבות בין הדירה לגג הרעפים לא קיימת שום הפרדה מלבד שכבה דקה של סורגים וטיח. אם אתם גרים בבניין משותף, יתכן שתוכלו לחלוק את עלות איטום גגות בכל דיירי הבניין, משום שמדובר בטיפול בסיסי באחזקת הבניין.

רמת הבידוד המומלצת לעליות גג הוא R-38, בערך 30-40 ס"מ בידוד.

תעלות מזגן

בבתים עם מיזוג מרכזי, תעלות האיוורור יכולות להיות בעיה של איטום הבית. כך יוצא שהמזגן שאמור לחמם את הבית בחורף ולקרר בקיץ גורם לאפקט ההפוך.

בערך 20 אחוז מהאוויר הנע בתוך תעלות המיזוג נאבד, וכך המזגן מאבד מהאפקטיביות שלו. מכיוון שתעלות המיזוג נמצאות פעמים רבות בתוך הקיר, שיפוצים לתיקון איטום המיזוג יכולים להיות מסובכים. אפשר לאטום את התעלות איוורור החשופות ואלו שאינן נמצאות בתוך הקיר בדבק מיוחד לאיטום.

כאשר אתם בוחרים חומרים לשם איטום גגות, התאימו את החומר כך שיהיה מאותה משפחת חומרים. חומרים אשר מאותה משפחה יאחזו טוב יותר אחד על גבי השני מאשר חומרים ממשפחה אחרת. אם אתם אוטמים את הגג מחומר ממשפחה אחרת, כדאי לעשות זאת ישירות על תשתית הגג מבטון.

כיצד איטום עובד?

לחומרי האיטום יש חומרים מלווים המהווים את שכבת הקישור, או שכבת היסוד. חומר היסוג מקשר בין התשתית המבנית לחומר האיטום וכך נפתרת בעיית התחברות החומרים השונים. חומר היסוג הטוב ביותר הוא כאמור הבטון.

סוגי איטום גגות

יריעות ביטומניות - זוהי השיטה הכי טובה לאיטום גגות שטוחים או משטחים שטוחים אחרים. יריעות ביטומניות הן חזקות, גמישות ובעלות עמידות מאוד גבוהה לנזקים. יריעות אלו מתאימות לגגות חדשים או מצופי זפת.

זפת חם - איטום גגות באמצעות זיפות זו שיטה לא יעילה במיוחד, משום שיש לצבוע את משטח הזפת בלבן בצורה תקופתית.

חומרי איטום אקריליים אינם עמידים במיוחד למים, ולכן הם לא הבחירה הראשונה לאיטום הגג.

יריעות PVC ו- EPDM.- זוהי שיטה יעילה וזולה לאיטום הגג.

דרכים נוספות לאיטום הם חמרי איטום פוליאוריטנים. וחמרי איטום ביטומנים משחתים.

הבהרה

המידע המופיע בדף זה הוא כללי בלבד, ואין בו בכדי להוות חוות דעת מוסמכת או ייעוץ מוסמך. אנו עושים ככל האפשר על מנת לשמור אותו מדוייק ומעודכן, אך בהחלט יתכנו כי חלק מן המידע לא יהיה עדכני או מדויק. על הקורא לפנות לקבלת חוות דעת או ייעוץ מקצועיים לפני כל שימוש במידע המופיע באתר זה. אין המידע מהווה תחליף לייעוץ מקצועי של עורך דין מוסמך או של איש מקצוע בעל הסמכה מתאימה. אין בעלי האתר והמחברים נושאים בכל אחריות מסוג כלשהו לכל נזק מכל סוג שהוא העשוי להגרם בעקבות שימוש במידע כלשהו המופיע באתר.

הבהרה

פורטל תחזוקת הבית - Fixing.co.il

כל הזכויות שמורות © 2013-2024