פורטל תחזוקת הבית - Fixing.co.il
תוכן [ הסתר ]

חוששים שהבית שלכם סובל מנזילה או מרטיבות? זה בדיוק הרגע בו עליכם להגיד תודה שאתם חיים במאה ה-21. בעבר, המשימה של איתור נזילות הייתה מבוססת על עקרונות ה"ניסוי והטעיה" – כלומר, שבירת קירות וחדירה למעמקי הבית, באופן כמעט עיוור, על מנת לאתר את הנזילה. עובדה זו הביאה להרס אפשרי לתשתיות הבית, להגברת ההוצאות עבור תיקון הנזק ולאי נוחות רבה לכל המעורבים בכך.

כיום, לעומת זאת, יש לא מעט כלים שמאפשרים לאתר נזילות בבית, אפילו באזורים הנסתרים ביותר, מבלי לשנות ולו דבר אחד במבנה הבית. מהם אותם כלים? ומיהו בעל המקצוע שיוכל לתפעל אותם הלכה למעשה?

אמצעים מרכזיים: מצלמה תרמית וסיב אופטי

כשמדברים על איתור נזילות מים בעת הנוכחית, מספר פתרונות עיקריים נכנסים לתמונה, כל אחד בעל יתרונות משלו. הדרך הראשונה לאתר את הנזילה, נפוצה בכל קנה מידה, היא באמצעות מצלמות תרמיות, הבוחנות למעשה את הטמפרטורה בכל אזור המצולם על ידן, ומציגות אותה בגוונים שונים. האזורים בהם יש הבדלים בגוונים, יהיו אלה בהם, ככל הנראה, מתחילה הנזילה.

אמצעי נוסף באמצעותו ניתן לגלות רטיבות בקיר או בתקרה הוא הוא סיב אופטי. המדובר הוא במצלמה זעירה, המוחדרת למקום מסוים בבית, מעבירה תמונה למוניטור המקושר אליה וכוללת גם נתונים על המרחק בו נמצאת המצלמה, תנאי השטח וכיוצא בזה.

ספירה, שמיעה ומה שביניהם

איתור נזילות יכול להתבצע גם באמצעות הקשבה להן. כל נזילה או רטיבות מביאים לרעש, אלא שהוא, כמובן, לא יישמע על ידי אוזן אנושית. איתור רטיבות בדרך זו נעשה באמצעות מערכות שמע אקוסטיות, בעלות רגישות יוצאת דופן, המחוברות למיקרופונים אותם שמים בנקודה המתאימה על גבי הקיר, התקרה וכיוצא בזה. בעל המקצוע שיאזין לרעשים אלה יוכל להסיק, במידה גבוהה של ודאות, היכן בדיוק נמצא מקור הנזילה.

דרך נוספת לאיתור הנזילות מבוססת על ספירה של כמות המים הנמצאים במקטע מסוים. מכשיר ייעודי זה הוא בעל שתי קצוות, אשר מעבירים את המידע על כמות המים, בצורה אלחוטית, למערכת בקרה. על גבי המערכת, יוצגו גרפים ונתונים, מהם יכול בעל המקצוע ללמוד על הנזילה, היקפה ומיקומה המדויק.

אז איך מתחילים?

הטכנולוגיה, כמובן, לא תוכל לעשות את עבודתה לבד כשזה נוגע למשימה המורכבת של איתור נזילות. נדרש כוח אדם מיומן שידע לתפעל את הציוד, וחשוב לא פחות – לפענח את התוצאות המוצגות באמצעותו. אינסטלטור, מהנדס בניין או צוות שלם של חברות המבצעות בדק בית ואיתור ליקויים הם שנכנסים לתמונה בחלק הארי של המקרים.

עקב העובדה שהנזילות נותנות את אותותיהן הפיזיים, פעמים רבות, רק כשהמצב מאוחר מדי, הרי שהן עלולות להתפתח מתחת לפני השטח, ורק להחמיר. המלצה ברורה של רבים היא לבצע בדיקות תקופתיות לאיתור ליקויים שונים בבית, ובכלל זה איתור נזילות, באופן תקופתי, והן כאשר עוברים להתגורר בבית, אפילו חדש. פעמים רבות, הנזילות הן פועל יוצא של עבודה קבלנית שאינה מקצועית, ולא בהכרח של בלאי במערכת.

הבהרה

המידע המופיע בדף זה הוא כללי בלבד, ואין בו בכדי להוות חוות דעת מוסמכת או ייעוץ מוסמך. אנו עושים ככל האפשר על מנת לשמור אותו מדוייק ומעודכן, אך בהחלט יתכנו כי חלק מן המידע לא יהיה עדכני או מדויק. על הקורא לפנות לקבלת חוות דעת או ייעוץ מקצועיים לפני כל שימוש במידע המופיע באתר זה. אין המידע מהווה תחליף לייעוץ מקצועי של עורך דין מוסמך או של איש מקצוע בעל הסמכה מתאימה. אין בעלי האתר והמחברים נושאים בכל אחריות מסוג כלשהו לכל נזק מכל סוג שהוא העשוי להגרם בעקבות שימוש במידע כלשהו המופיע באתר.

הבהרה

פורטל תחזוקת הבית - Fixing.co.il

כל הזכויות שמורות © 2013-2024