פורטל תחזוקת הבית - Fixing.co.il

גינות - עיצוב גינה

תוכן [ הסתר ]

גננים מתחילים צריכים לדעת מספר דברים שיעזרו להם לגדל גינה מושקעת ואיכותית. אנשים שמגלים את מלאכת גינון והשקייה מתאהבים בעיסוק, ומדריך זה נועד כדי לתת לכם את הדחיפה הנכונה שתעזור לכם להתחיל בתחביב הפופולרי בעולם – גינון.

גננות זה לא עסק פשוט כמו שחושבים, לא פשוט אך בהחלט אפשרי! גננים רבים מתעניינים בתחום כי קוסם להם הרעיון לגדל את הירקות שהם אוכלים, ולמעשה לא מסובך לעשות זאת, גם אם יש לכם גינה קטנה בחצר. השלב הראשון הוא לבנות חלקה מוגבהת. חלקה זו דומה לארגזי החול בהם בילינו כילדים. מדובר על חלקה בגול של בערך 2 מטר על 2 מטר. חלקת גינה מוגבהת מאפשרת הגנה על ירקות וצמחי הערוגה, והפרדה של סוג האדמה מהדשא והאדמה שבחצר. דפנות החלקה בדרך כלל עשויים מעץ, וניתן לקנות חלקות מוכנות במשתלות. כאן אולי המקום לציין כי גננות זה בהחלט לא רק צמחים, זה גם פרגולות, סוככים, ג'קוזי, בריכות זרמים, ריהוט גן ועוד לא מעט מוצרים משלימים לצמחים ולעיצוב הכללי של הגינה.

החלקה צריכה להיות מוגבהת בערך 30 סמנטימטר מעל הקרקע. ניתן למקם מספר חלקות כאלו ברחבי החצר, כל חלקה במרחק חצי מטר מהחלקה הבאה. כעת מגיע זמן הנטיעה. בחלקות אדמה אלו אפשר לשתול ירקות, צמחי מרפא וגם צמחי נוי ופרחים. ההוראות לגבי המרחקים של השתילה שונים מצמח לצמח, ויש להשמע להוראות הרשומות על האריזה.

יתרונות ערוגה מוגבהת

 • השקיה פחותה של ערוגות. מכיוון שהמים מרוכזים במקום אחד צריך להשקות ערוגות הרבה פחות מהשקיה רגילה של גינה.
 • פחות עבודה. מכיוון שהצמחים מרוכזים יחדיו, זה מקל על הטיפוח וההגנה של הגינה.
 • הוצאת עשבים שוטים וחרקים פשוטה. התחזוק הכולל של הצמחים שנועד להגן עליהם מפני חרקים, טפילים ועשבים הוא פשוט יותר במקרה של ערוגה מוגבהת. בנוסף, יש פחות מטרדים מסוגים אלו בערוגות מוגבהות.
 • גישה יעילה לצמחים. נושא זה חשוב במיוחד לירקות הצומחים בחלקה. ההגבהה היא אמנם לגובה נמוך, אבל זה בכל זאת מקל על ההתכופפות לקטוף את השלל שצמח.

טיפים חשובות של גננים לבניית ערוגות

 • חלקו על ערוגה למרובעים, ולא לשורות. כך לצמחים יהיה שטח גדילה הגדול ביותר מכל הצדדים. בשטחים שתוארו קודם מומלץ לגדל עד 16 צמחים המסודרים - 4X4.
 • יש להשתמש בקופסאות מעץ או מחומר אחר על מנת להחזיק את האדמה המדושנת מעל לחצר.
 • השאר מקום בין ערוגות כדי שתוכל לעבור ולהשקות בנוחות.
 • התייעץ עם המשתלה שלך לגבי סוג האדמה והדישון בהם תשתמש.
 • חלק כל ערוגה עם רשת שתעזור בהפרדה בין הצמחים.
 • לעולם אל תדרוך על הערוגה, והרחק מזיקים וחיות מחמד ממנה גם כן. בעת ההשקיה השתמש במעברים כדי לטפל בערוגות.
 • בכל חור בו אתה נוטע השתמש אך ורק ב-2 או שלושה זרעים.
 • לאחר הוצאת הירקות, דשן מחדש ושתול זרעים חדשים במקום.

מדריך זה יעזור לכם להתחיל לפתח יסודות גינון חשובים, ובעתיד אולי תוכלו להתקיים אך ורק מהירקות שתגדלו בעצמכם.

ריהוט גן

אם יש לכם גינה מטופחת, עם צמחים רבים, כדאי לכם להשקיע גם בריהוט גן מעוצב, כדי שתוכלו לשבת בנוחות בגינה ולהנות ממנה כמו שצריך. כמו עיצוב פנים של חדרי הבית, גם ריהוט גן צריך להיות תואם. תחילה בחרו בכיסאות שיהיו בגינה. אם אין כיסוי לגינה, תצטרכו כסאות פלסטיק שיהיו עמידים במים. לעומת זאת, אם יש לכם גזוזטרה או כיסוי מגן כלשהו, מומלץ לקנות כסאות מעץ עם כריות, שיהיו הרבה יותר נוחות מכסאות הפלסטיק. יש המון חופש בבחירת ריהוט גן. יתכן שתרצו לשים ספסל מעץ, או ערסל. תלוי בנוחות שלכם ובהעדפתכם. מלבד ריהוט גן כדאי לדאוג לאביזרים אחרים שינעימו את הזמן בחצצר כמו מחממים, נרות נגד יתושים, או מאווררי תיקרה.

דשא סינטטי - כי ככה חוסכים מים!

אחרי הכול, אנחנו חיים במדינה לא ממש מבורכת מים וחשוב מאוד לחסוך כל טיפה. דשא סינטטי הוא מוצר מדהים שיכול לענות לצרכיו של כל בית ובצורה הכי יעילה מבחינה תפעולית. פשוט אין במה לטפל!

אז אם אתם עצלנים או סתם אין לכם הרבה כוח לטפל בגינה שלכם ובטח שלא להחליף כל חצי שנה דשא רגיל שמתייבש. הדשא הסינטטי יכול לענות לכם על הדרישות.

הבהרה

המידע המופיע בדף זה הוא כללי בלבד, ואין בו בכדי להוות חוות דעת מוסמכת או ייעוץ מוסמך. אנו עושים ככל האפשר על מנת לשמור אותו מדוייק ומעודכן, אך בהחלט יתכנו כי חלק מן המידע לא יהיה עדכני או מדויק. על הקורא לפנות לקבלת חוות דעת או ייעוץ מקצועיים לפני כל שימוש במידע המופיע באתר זה. אין המידע מהווה תחליף לייעוץ מקצועי של עורך דין מוסמך או של איש מקצוע בעל הסמכה מתאימה. אין בעלי האתר והמחברים נושאים בכל אחריות מסוג כלשהו לכל נזק מכל סוג שהוא העשוי להגרם בעקבות שימוש במידע כלשהו המופיע באתר.

הבהרה

פורטל תחזוקת הבית - Fixing.co.il

כל הזכויות שמורות © 2013-2024