פורטל תחזוקת הבית - Fixing.co.il
תוכן [ הסתר ]

בעשורים האחרונים של המאה ה – 20, הבינו מדענים וחקלאים רבים, כי הדברה כימית גורמת לנזק סביבתי אקולוגי חמור. עובדה זו היוותה חלון הזדמנויות לפיתוח של שיטות הדברה ידידותיות יותר לסביבה כגון: הדברה ירוקה והדברה ביולוגית, אשר נכנסו אט, אט אל ענף החקלאות ואל ענף ההדברה הביתי.

מהי הדברה כימית ?

הדברה כימית היא שיטת הדברה בה יש שימוש בחומרים כימיים ורעלים שונים הפוגעים במערכת העצבית של מגוון חרקים ושאר מזיקים, והורגים אותם.

הדברה כימית היא ללא ספק השיטה הנפוצה ביותר להדברת מזיקים, הטומנת בחובה סכנה רבה גם לקרקע, לחי, לצומח, לאדם ולסביבה.

מתי לראשונה השתמש האדם בשיטת ההדברה הכימית ?

שיטת ההדברה הכימית, מסתבר, הומצאה כבר בשנת 1787, כאשר חקלאים החלו להשתמש בגופרית בכדי להקטין את נגיעות החרקים באמצעות שפשוף הגופרית על גבי עלי הגפן. מאוחר יותר בשנת 1800 רוססו עלי גפן בניקוטין על מנת להתגבר על תופעת החרקים.

שנת 1939 מהווה נקודת ציון חשובה בה המדען השוויצרי פאול הרמן מילר, יצר חומר הדברה כימי בשם DDT, שהפך לחומר פופולארי ונגיש בקרב חקלאים ומדבירים פרטיים. בשנות הארבעים החלו מדענים שונים לפתח חומרי הדברה כימיים רבים ומגוונים.

מהם יתרונות ההדברה הכימית ?

היתרון היחידי של הדברה כימית טמון בפגיעה הנקודתית וההרסנית שיש לחומרים הרעילים כנגד חרקים ומזיקים שונים, אולם כיום ישנן שיטות הדברה מתקדמות ואקולוגיות המשיגות את שני האספקטים הרצויים של אפקט ההדברה והם: מידור בעיית המזיקים והרחקתם.

מהם נזקי ההדברה הכימית ?

עם חלוף השנים, החלו להתגלות סדקים בשיטת ההדברה הכימית, שעד אז הייתה כה פופולארית. חוקרים רבים גילו כי השימוש בשיטת הדברה כימית זו, גורם למעשה לשורה של נזקים אקולוגיים הפוגעים בבריאות האדם ובסביבה, לרבות:

החסרונות הם כדלקמן:

  • חומרי הדברה כימיים גורמים גם לקטילת חרקים בלתי מזיקים החיוניים לאדם, כגון: דבורים.
  • הדברה כימית מכילה חומרים רעילים הפוגעים בשרשרת המזון של האדם, למשל: פרות הניזונות מעשב מרוסס, חומרים אלו מצטברים ברקמות השומן של הפרה ובעלי חיים נוספים, וכמובן מגיעים בסופו של דבר אל הצלחת.
  • חומרי הדברה כימיים הם חומרים שאירתיים, אשר מידת הפירוק שלהם הינה נמוכה ולכן הם מחלחלים ונותרים בקרקע במשך מאות שנים, וגורמים לנזק חמור בשרשרת המזון.
  • היעילות של חומרי הדברה כימית הינה פוחתת עם הזמן ועמידותם בקרב המזיקים איננה יעילה, כמו שיטות הדברה אלקטרוניות או ביולוגיות.

לסיכום, אם ברצונכם לטפל במזיקים הטורדניים, השתדלו להימנע משימוש בשיטת הדברה כימית, ופנו אל שיטת ההדברה הירוקה.

הבהרה

המידע המופיע בדף זה הוא כללי בלבד, ואין בו בכדי להוות חוות דעת מוסמכת או ייעוץ מוסמך. אנו עושים ככל האפשר על מנת לשמור אותו מדוייק ומעודכן, אך בהחלט יתכנו כי חלק מן המידע לא יהיה עדכני או מדויק. על הקורא לפנות לקבלת חוות דעת או ייעוץ מקצועיים לפני כל שימוש במידע המופיע באתר זה. אין המידע מהווה תחליף לייעוץ מקצועי של עורך דין מוסמך או של איש מקצוע בעל הסמכה מתאימה. אין בעלי האתר והמחברים נושאים בכל אחריות מסוג כלשהו לכל נזק מכל סוג שהוא העשוי להגרם בעקבות שימוש במידע כלשהו המופיע באתר.

הבהרה

פורטל תחזוקת הבית - Fixing.co.il

כל הזכויות שמורות © 2013-2024