פורטל תחזוקת הבית - Fixing.co.il

כל מה שחשוב שתדעו על עבודה בתור מלגזן

מלגזה היא כלי רכב המשמש להעמסה ופריקה של סחורה ומטענים ממשאיות ומחסנים. כיום, בשוק העבודה ישנו ביקוש רב לאנשים שיכולים לנהוג במלגזה ושכרם נקבע בהתאם. המדינה לא מאפשרת לכל אדם לנהוג במלגזה ונדרש רישיון מיוחד כפי שנפרט בהמשך.

שגרת העבודה של נהגי מלגזה

נהגי מלגזות נדרשים לרוב בענפי התעשייה, הייצור והשינוע וניתן למצוא אותם לרוב מעמיסים ופורקים סחורה וחומרי גלם במפעלים ובמחסנים שונים. שעות העבודה של מלגזן משתנות ממקום למקום כתלות בצרכי המעסיק. ישנם מקומות אשר מופעלים סביב השעון ולכן יידרשו נהגים במשמרות בכל שעות היום, ואילו במקומות אחרים שעות העבודה סטנדרטיות ושעות העבודה של המלגזן ייקבעו בהתאם.

טווח השכר של מלגזן

מלגזנים שונים נבדלים זה מזה ביכולת תפעול הכלי שלהם ובמיומנות הנדרשת וזאת בגלל שהכלי הוא טכני ודורש מיומנות גבוהה המשפיעה מאוד על יעילות ההפעלה שלו. מסיבות אלה, טווחי השכר של מלגזנים משתנים בהתאם לוותק וכן בהתאם לסוג המלגזה אותה העובד מוכשר להפעיל.

שכר התחלתי של מלגזן ללא ניסיון יכול לנוע בין 6,500 שקלים עד 8,000 שקלים בחודש ואילו של מלגזן ותיק יותר השכר יכול להגיע עד 15,000 שקלים. יש לשים לב שמעסיקים שונים מספקים תנאים סוציאליים שונים לעובדים שלהם ויש אפשרות להרוויח דרך קרנות השתלמות סכום נוסף מעבר למשכורת ברוטו.

חלק ממקומות העבודה מעניקים תנאים סוציאליים משופרים לעובדיהם בדמות ימי כיף, שי לחג, ביטוחים, קרן השתלמות והטבות שונות, הכול כתלות בבחירת המעסיק.

תנאי קבלה לעבודה כמלגזן

כאמור, כדי לעבוד כמלגזן על העובד להיות מוכשר בקורס ייעודי ולהיות זכאי לרישיון עבודה כמלגזן. הקורס מחולק לשני חלקים וכולל חלק עיוני (תיאוריה) וכן חלק מעשי לתפעול המלגזה. כדי לקבל את הרישיון יש לעבור בהצלחה את שני חלקי הקורס.

בנוסף, כדי לקבל רישיון לתפעול מלגזה העובד צריך להיות

  • בעל רישיון נהיגה לרכב פרטי 02, או
  • בעל רישיון לנהיגה בטרקטור 01
  • בנוסף, ניתן להוציא רישיון לנהיגה במלגזה מגיל 18 ומעלה.

לסיכום: כדי להוציא רישיון כמלגזן יש להיות מעל גיל 18, בעל רישיון פרטי או טרקטור וכן לעבור קורס ייעודי המכשיר עובדים כנהגי מלגזה.

בעלי רישיון לרכב משא (03) יכולים להוציא רישיון לנהיגה במלגזה ללא הגבלת משקל. מי שמחזיק ברישיון לרכב פרטי בלבד, יכול לנהוג על מלגזה במשקל עד 20 טונות בלבד. 

תחומי האחריות של מלגזן

המלגזה היא כלי כבד שהתפעול שלו עשוי להיות מסובך. לכן מלגזן אחראי בראש ובראשונה על בטיחות הסובבים אותו והציוד במחסן ובמפעל.

בנוסף, על מפעיל המלגזה חלים כללי בטיחות כגון: איסור על הפעלת מלגזה שהמפעיל אינו מכיר כיצד מתפעלים, איסור פעולה שלא בהתאם להוראות מנהל העבודה, חובה על מפעיל המלגזה לדעת ולהכיר את מהות המטען אותו הוא מוביל ולפעול בהתאם. כך לדוגמה אם המטען הוא חומר מסוכן נדרש לפעול במשנה זהירות גבוה. כמו כן, על המפעיל לוודא שהמלגזה יכולה לעבור בנתיב הנסיעה שנבחר עבורה. 

כמו כן, מלגזן אחראי על שינוע הסחורות וחומרי הגלם, בחלק מהמקרים מיקומם במקומות הייעודיים שלהם במחסן וכן פריקה והטענה של סחורות לפי דרישות המעסיק.

אילו תעודות לימוד דרושות עבור מלגזן

מלגזן חייב להיות בעל רישיון נהיגה ברכב פרטי או טרקטור, מעל גיל 18 ובעל תעודה שסיים קורס נהיגה במלגזה בהצלחה.

מעוניינים בקריירה בתור מלגן? דרוש מלגזן

בכתובת המצורפת תוכלו למצוא משרות שונות ומגוון מודעות שיכולים להתאים לכם ולאפשר לכם לממש את כישוריכם. עבודה כנהג מלגזה יכולה להיות מקור פרנסה מצוין וכדאי לשקול מעבר לעבודה בתחום.

הבהרה

המידע המופיע בדף זה הוא כללי בלבד, ואין בו בכדי להוות חוות דעת מוסמכת או ייעוץ מוסמך. אנו עושים ככל האפשר על מנת לשמור אותו מדוייק ומעודכן, אך בהחלט יתכנו כי חלק מן המידע לא יהיה עדכני או מדויק. על הקורא לפנות לקבלת חוות דעת או ייעוץ מקצועיים לפני כל שימוש במידע המופיע באתר זה. אין המידע מהווה תחליף לייעוץ מקצועי של עורך דין מוסמך או של איש מקצוע בעל הסמכה מתאימה. אין בעלי האתר והמחברים נושאים בכל אחריות מסוג כלשהו לכל נזק מכל סוג שהוא העשוי להגרם בעקבות שימוש במידע כלשהו המופיע באתר.

הבהרה

פורטל תחזוקת הבית - Fixing.co.il

כל הזכויות שמורות © 2013-2024