פורטל תחזוקת הבית - Fixing.co.il

מטבחים - עיצוב מטבח

תוכן [ הסתר ]

אז איך דואגים לתכנן עיצוב פנים במטבח שיהיה יפה ופונקציונלי? הדרך הנכונה היא לתכנן כל פריט בנפרד, ואז לדאוג שכל החלקים יהיו תואמים.

כיור

רבים רואים בכיור כפריט של אינסטלציה. למעשה, כיורים משפיעים מאוד על עיצוב פנים של מטבחים. הכיורים היפים ביותר הם אלו העשויים מנירוסטה. אמנם נירוסטה יקרה יותר, אבל זה שווה את הכסף, כי נירוסטה שומרת על מראה חדש גם לאחר שנים של פעילות. לעומת זאת כיור משיש יכול לשנות גוון מלבן בוהק לצבע עכור ומדכא. כאשר אתם קונים כיורים, וודאו כי הכיור גדול מספיק, לא נעים לשטוף כלים עם כיור קטן. מכיוון שעיצוב פנים של מטבחים דואג גם לפונקצנליות, כללנו טיפ זה במדריך.

מקרר

כיום יש עיצובים מרהיבים למקררים, יש גם מקררים שנעשים על ידי אמנים. אולי לא חייבים ללכת לקיצוניות של מקרר כפריט אומנות בבית, אבל בהחלט מקרר משפיע על עיצוב פנים של מטבחים. המקרר צריך להתאים לצבעים הדומיננטיים במטבח, בין אם המקרר עשוי מכסף בסגנון תעשייתי, לבן פשוט ונקי, או ירוק בית חולים. מקררים צבעוניים, באדום בוהק למשל, משנים את כל עיצוב פנים המטבח.

שולחן

שולחן האוכל הוא פריט חשוב מאוד במטבח. אם אתם מעצבים מטבח עם מראה כפרי, כדאי לכם לבחור שולחן מעץ טבעי להשלמת המראה. ישנם שולחנות הבנויים בצורה מודולרית לתוך המטבח כך שניתן אחר כך לפרק אותם בצורה קלה. עניין זה חשוב אם אתם טיפוסים שאוהבים שיפוצים ומחליפים מטבח בצורה תקופתית.

ארונות

העדפה אישית שלי היא של ארון שקוף המאפשר לראות את הפריטים בתוכו. אם אתם קונים ארונות ומגרות מטבח אל תתחשבו רק במראה. חשוב מאוד שהפתיחה והסגירה של הארונות תהיה נוחה וקלה, עם ידיות נוחות.

אי מרכזי במטבח

משטח עבודה זה לא צמוד לשום קיר או חלון, משטח עבודה זה לא מחובר בשום צורה למשטח העבודה שאנחנו מכירים ממש כמו אי. מכאן גם שמו של משטח העבודה "אי מטבח". אי מרכזי הוא משטח העשוי עץ, פורמייקה, שיש או אבן אחרת, ושעליו מתבצעות עבודות החיתוך וההכנה של האוכל. אי מרכזי יכול להיות מאוד נוח ולתרום לסדר ולתחושת הריווח במטבח. אי במטבח הוא שדרוג מיידי של עיצוב פנים המטבח. אם אתם בשלנים - אל תתפשרו בנושא זה.

מקור הטרנד החדש של אי מטבח החל כבר בתקופות קדומות יותר כאשר במשק הבית עמלו על הכנת הארוחות צי של טבחים ומבשלות. אז, היה צורך להכין את כל האוכל בלי קיצורי הדרך שאנחנו מכירים היום, היה צורך למצוא עמדה ללוש בצק ועמדות לחתוך, לשטוף, לקלף ועוד... בשיטה הזאת של אי מטבח יכלו להעסיק את כל המבשלות והטבחים בו זמנית בלי שיפריעו אחד לשני.

מכיוון שהאי צריך להציע את אותם הפונקציות שיש במטבח הרגיל חובה על אי מטבח לעמוד בשני תנאים: הראשון: כיור וכיריים. ללא חד מאלה אנו מאבדים את רצף הכנת האוכל כאשר יש כיור בלבד, אפשר רק לשטוף את האוכל ולחתוך אותו אבל לא לבשל בו, כאשר יש רק כיריים, נוכל להכין את האוכל אבל לא לשטוף את הכיריים בגמר העבודה. התנאי השני הוא שבין הכיור לכיריים חייב להיות משטח עבודה של 80 ס"מ לפחות. זאת על מנת שתהיה הפרדה ברורה בין אזור הכנת האוכל לשטיפת האוכל והכלים.

עיצוב פנים במטבחים מוסיף למטבח, עם אי מטבח, מתלה גדול שעליו אנו תולים את הסיירים והמחבתות וכך אנו חוזרים בנוסטלגיה לשנים בהם היו מכינים את האוכל במטבח גדול עם צי של טבחים ומבשלות ולא מזמינים אוכל ואחרי 40 דקות הוא מגיע...

אם חשקה נפשכם באי מטבח, צריך לוודא שיש לכם מקום לאי ותקציב לאי. מכיוון שהאי הוא יחידה חופשית בחלל המטבח אשר מושכת את העין ואפשר לראות אותו מכל הכיוונים, יש צורך להשקיע בו יותר כסף ולא סתם לשים דיקט מאחורנית ולהצמיד לקיר. כמו כן מימדי המטבח ברוב הדירות הסטנדרטיות קטנים מידי ואת האי יש להציב כך שתהיה גישה נוחה מכל הכיוונים ולפחות 120 ס"מ בין האי לבין שאר המטבח על מנת שיהיה לנו גישה נוחה לאי.

יתרון נוסף בבניית אי מטבח הוא שאפשר לתכנן את האי כך שהוא יהווה גם פתרון מצוין לאחסון, אפשר לתכנן את האי כך שיהיה בעל מדפים, מגירות וחללים נוספים לאחסון.

כמובן שכל מי שרוצה לבנות אי מטבח בביתו ויש לו את הכסף ואת המקום צריך בראש ובראשונה לוודא שבאמת יש צורך ממשי בבניית אי כזה בבית. האם בעלי הבית אכן מבשלים ביחד במטבח? האם באמת יש צורך בכיור נוסף, אינסטלציה ועוד משהו שתופס מקום בבית? אם התשובות לשאלות הנ"ל חיוביות ואכן יש לכם את הכסף ואת המקום, המלצה חמה: אי מטבח.

מטבח כחלק מהבית

עיצוב פנים מודרני של מטבחים משלב פעמים רבות את המטבח כחלק מהסלון. מטבחי open space נפתחים לתוך הסלון ומקשרים בין השוהים במטבח לאלו שבסלון.

תכנון מטבחים בסיסי

החלק החשוב ביותר בקניית מטבח הוא התכנון מראש. בהתייעצות משותפת אפשר להגיע למטבח האידיאלי למשפחתכם מבחינת הצרכים שלכם, גודל המטבח, צורתו והעיצוב שלו.

מטבחים הם פעמים רבות מקומות המפגש בהם המשפחה מבלה יחדיו את הזמן הרב ביותר, ולכן חשוב שהמטבח יתאים מבחינה פונקציונלית ועיצובית. במדריך מטבחים זה נסביר לכם איך לתכנן את המטבח בצורה נכונה.

ישנם שני סוגי מטבחים: מטבח מודולרי ומטבח עומד.

צבעי המטבח

הטרנד כיום במטבחים נשאר בצבעי לבן, אפור, מתכת ועץ. אלו הם צבעים נטרליים שהופכים את המטבח למקום עם תחושה רגועה ונקייה. על רקעו האפרורי של המטבח המזון מקבל צבע ונופך מובלט, כמו בסרט שחור לבן.

מטבח תעשייתי

מטבח תעשייתי זהו מטבח עם מראה ועיצוב מחוספסים ותעשייתיים, עם צינורות בולטים חיצוניים ושימוש רב במתכת. טרנד זה יכול להתבטא בכל מוצרי המטבח – בתנור, קולט אדים ואף במדיח הכלים.

מטבח צף

זהו פיתוח חדש בתחום עיצוב הפנים למטבח, ונועד לענות על צורך של מעצבים לשנות ולעדכן את המטבח בהתאם לאופנה הקיימת. מטבח מודולרי מתבסס על הקמת קירות מודולריים, עליהם מתלבשת היחידה של המטבח בגובה שונה, במנותק מהרצפה. כך למטבח יש מראה צף ומרחף.

מבנה נכון של מטבח

כאשר אתם מתכננים מטבח, אל תציבו את כולו על קיר אחד, זה גם לא שימושי וגם לא יפה. כך מי שמשתמש במטבח חייב לעמוד מול הקיר. האי המרכזי אודותיו דובר קודם לכן תורם למבנה המטבח, ומאפשר תקשורת טובה יותר בין בני הבית. לכן גם לא מומלץ להכניס טלוויזיה למטבח, כי אז פחות מדברים ויותר מסתכלים.

שאלות שיעזרו לכם לבנות מטבח

  • מהו גודל מטבח חלומותכם ומהי צורתו?
  • כמה בני בית ישתמשו במטבח? באיזו תדירות?
  • האם אתם מעוניינים במטבח מותאם, שינצל את המרחב בצורה הטובה ביותר, ויאפשר הרבה מקומות אחסון?
  • האם תקנו מטבח מוכן או תזמינו בעל מקצוע שיכין עבורכם מטבח מעוצב מותאם אישית?
  • האם תרצו מטבח צף, שיקנה מראה בלתי פורמלי למטבח? מטבח זה יאפשר לבצע שינויים רבים של ריהוט ועיצוב בלי הצורך לפרק את כל המטבח.
  • מי ישתמש בפועל במטבח? לאיזו מטרה? יש אנשים עבורם מטבח הוא המרכז החברתי של הבית. רווקים רואים מטבח כאזור שהם בדרך כלל לא מתקרבים אליו, וכמקום בו יש קופסה ריקה שאמורה לקרר אוכל. לעומת זאת הורים טריים רואים מטבח כמקום בו הילדים יוצרים הכי הרבה בלאגן ולכלוך.

שתי נקודות אחרונות – חשוב מאוד בתחום המטבחים שאזור הישיבה יהיה נוח ככל הניתן לכל באי הבית. בנוסף, תמיד תהיה בעיית אחסון במטבח, אז תכננו מראש כמה שיותר ארונות ומגרות.

סוג העץ בהזמנת מטבח

אם פניתם לנגר או לחברה לייצור מטבחים והם דיברו בכל מיני מושגים שאתם לא מכירים, אתם לא לבד. רוב האנשים שבאים לקנות מוצרים לא באמת מבינים במושגים של אנשי שיווק ומכירות של מטבחים. לכן כאן תמצאו את כל המושגים שיזרו לכם בקניית המטבח הבא שלכם. סוג העץ הוא נושא החשוב ביותר בהזמנת כל רהיט מעץ. הסוגים העיקריים בבניית מטבחים הם:

  • עץ מלא - עץ טבעי. עץ שלא עבר עיבוד כלשהוא. לא טחנו את העץ ולא גרסו אותו. העצים המלאים הנפוצים בישראל הם: אורן, מייפל, דובדבן, בוק ועוד. אם ברצונכם לבנות מטבח אין צורך לתכננן את החלקים הפנימיים גם מעץ מלא, אפשר להסתפק רק בדלתות החיצוניות שיהיו מעץ מלא.

הבהרה

המידע המופיע בדף זה הוא כללי בלבד, ואין בו בכדי להוות חוות דעת מוסמכת או ייעוץ מוסמך. אנו עושים ככל האפשר על מנת לשמור אותו מדוייק ומעודכן, אך בהחלט יתכנו כי חלק מן המידע לא יהיה עדכני או מדויק. על הקורא לפנות לקבלת חוות דעת או ייעוץ מקצועיים לפני כל שימוש במידע המופיע באתר זה. אין המידע מהווה תחליף לייעוץ מקצועי של עורך דין מוסמך או של איש מקצוע בעל הסמכה מתאימה. אין בעלי האתר והמחברים נושאים בכל אחריות מסוג כלשהו לכל נזק מכל סוג שהוא העשוי להגרם בעקבות שימוש במידע כלשהו המופיע באתר.

הבהרה

פורטל תחזוקת הבית - Fixing.co.il

כל הזכויות שמורות © 2013-2024