פורטל תחזוקת הבית - Fixing.co.il
תוכן [ הסתר ]

ריצוף הבית הוא ללא ספק גולת הכותרת בבית, המכתיבה את האווירה בחלל הבית ומעניקה לו אופי וטון ייחודי. ריצוף הבתים בישראל, כמו גם בעולם, מושפע ממגמות עיצוב וטרנדים עולמיים המתרחשים בתחום של עיצוב פנים ובכלל. מי לא זוכר את תקופת "הצנע" שהתבטאה באריחי הריצוף בסגנון השומשום של שנות ה – 70, או את תקופת רצפת השטיחים מקיר לקיר שאפיינה את שנות ה – 80 או את טרנד ריצוף קרמיקה? ובכן ניתן לראות כי ככל שאנו מתקדמים בשנים יותר ויותר יצרנים מייצרים אריחי ריצוף מפתיעים, שיקים ומעוצבים יותר המוסיפים נופח ייחודי לבית. במדריך הבא נברר כיצד לבחור נכונה את סגנון הריצוף לבית וכיצד להתאים בין צרכי בני הבית לאריחי הריצוף של הבית.

אילו סגנונות ריצוף קיימים?

עם התפתחות ענף עיצוב הפנים בעולם, התפתח גם עולם הריצוף וכיום הצרכן הישראלי הממוצע יכול ליהנות משפע של סגנונות ריצוף ואריחי קרמיקה ייחודיים. בין השאר, סגנונות הריצוף הפופולאריים בקרב הצרכנים הם כמובן: ריצוף פרקטים, ריצוף מאבן, ריצוף קרמיקה גרנוליט, גרניט פורצלן, ריצוף PVC, ריצוף שיש, חיפוי פסיפס, טרקוטה, אבן עתיקה, אבן מתורבתת, בטון מוטבע, לימינציה, שטיחים מקיר לקיר וכן ריצוף גרניט פורצלן. חשוב לזכור, כי לכל ריצוף, מאפיינים וכוח עמידה שונה ולכן מומלץ מאוד לבחור באריחי ריצוף אשר לא רק ימלאו אחר החלום האסתטי של בעלי הבית, אלא יהיו פונקציונאליים ויתאימו לצרכים הספציפיים של בני הבית (כך למשל: דירה המיועדת לזוג צעיר עם ילדים קטנים, טוב יעשו אם יבחרו בריצוף פרקט. חומר הידוע בחמימותו וברכותו היחסית לריצוף האבן הקר והקשה).

אילו רמות גימור ישנם?

כמו כל חומר אחר, גם אריחי ריצוף מיוצרים ברמות גימור שונות, כאשר ריצוף איכותי יותר כמובן זוכה לרמת ליטוש וחיתוך גבוהה יותר מאשר אריחי הריצוף הסטנדרטים הממוצעים. כמו כן, בשל התפתחות תחום הריצוף הביתי, כיום ניתן למצוא מגוון רחב של אריחי ריצוף מלוטשים, מזוגגים, לפטו, אריחי אנטיסליפט ברמת גימור המתוכננת למנוע התחלקות. כמו כן, ניתן למצוא כיום אריחי פסיפס ודמויי פסיפס, אריחי פרקט ודמוי פרקט, אריחי שיש ודמוי שיש, אריחי אבן ודמויי אבן.

מהן מגמות הריצוף הבולטות בשטח?

עולם הריצוף עבר גילגולים וטרנדים רבים, כאשר כיום ניתן לראות שני טרנדים חדשניים בתחום הריצוף הביתי המגיעים אלינו מעולם הריצוף התעשייתי מסחרי, כדוגמת ריצוף הבטון המוחלק והדקורטיבי וריצוף המדה המתפלסת. הטרנד הכי חם כיום בתחום הריצוף הוא סגנון ריצוף המדה המתפלסת, שהוא למעשה חומר מילוי דק, שנועד לפלס שטחים במטרה להכינם לריצוף של פרקטים מעץ או שטיחים מקיר לקיר. מדובר בחומר שעד היום נמצא בשימוש מסחרי של בתי מלון ומבנים תעשייתיים, אולם כיום הפך לכתר של עולם הריצוף. למעשה, המדה המתפלסת היא חומר אבקתי יבש, המתקשה במהירות בעת הוספת מים וערבול החומר. ריצוף איכותי זה מבטיח עמידות וחוזק רב לשנים, הוא בעל מראה חלק וללא רווחים מעצבנים (הידועים בעולם המקצועי כ"פוגות"). הטרנד הנוסף, שכבש את מצעד הריצופים, הוא לא אחר מאשר ריצוף בסגנון בטון מוחלק. הבטון המוחלק מקנה תחושה תעשייתית, אורבנית והייטקית המתאימה מאוד לבתים בסגנון מודרני, או לבתים המשלבים בתחכום רב בין הישן והחדש. מדובר בחומר המשמש כתחליף לחול, הוא עשיר בסיבים ולכן בעל עמידות חזקה מאוד. ניתן לשלב בו צבעים עזים ומיוחדים היוצרים מראה של משטח ריצוף אחיד, חלק ומיוחד.

כיצד לבחור ריצוף ממתאים לבית?

צרכנים רבים מתקשים לבחור את אריחי הריצוף המתאימים לביתם, כיוון שאין הם מודעים למאפיינים השונים של כל חומר וחומר ואין הם יודעים להעריך נכונה את צרכיהם האישיים. לפיכך, אנו ממליצים כי בחירת אריחי ריצוף לבית תעשה באופן הבא ובהתחשב בקריטריונים הבאים: תחילה, עליכם להגדיר את מאפייני וצרכי בני הבית (האם מדובר בזוג צעיר עם ילדים קטנים? האם מדובר בזוג מבוגר עם ילדים גדולים? האם אתם מתגוררים באזור בעל אקלים חם או קר?, האם אתם מעדיפים אסתטיקה ויופי על פני פונקציונאליות, או שמא ההפך?). אחר כך, עליכם לערוך סקר שוק ולברר מהם תכונות החומר של כל אריח ואריח, מבחינת ספיגה של נוזלים, עמידות, חוזק, ניקיון, גדלים וגווני צבע ובהתאם לקריטריונים הללו, לבחור ריצוף המתאים לכם. לבסוף, המחיר כמובן הוא פרמטר חשוב מאוד, שכן משפחות בעלות תקציב מוגבל, לא תוכלנה לרכוש כל אריח ריצוף שיחפצו בו (למשל: אריחי הריצוף מסוג השיש האיטלקי). ולכן, מוטב לבחור את הריצוף הטוב ביותר, בהתחשב בצרכים האישיים שלכם, ובמחיר הטוב ביותר.

ריצוף חצר

כאשר מדברים על ריצוף סביבת החוץ של הבית, בדרך כלל מתכוונים לריצוף חצר. כאשר מרצפים את חצר הבית, מסביב לאזור הבריכה, ג'קוזי או בריכת זרמים למשל, חשוב לבחור את החומרים המתאימים. יש לבחור בחומר איכותי, בעל דרגת קושי גבוהה ועמידות מרבית. לעתים, יש צורך להגביה את המשטח עם דקים מעץ. הריצוף של חצר הבית באבן או בשיש, עדיין מאפשר שתילת צומח במקומות שונים לאורך החצר. למעשה, הריצוף בחצר צריך להיות מותאם לסוג הצומח על מנת לשמור על עיצוב מתאים בעל מראה מרשים, שנעים לארח בו. חשוב גם לקחת בחשבון, סוככים, פרגולות או רשתות הצללה הקיימים בחצר. לסיכום, אם אתם עומדים בפני הליך הריצוף של ביתכם החדש, אנו ממליצים להתייעץ עם מעצבי פנים או בעלי מקצוע המתמחים בעולם הריצוף, שיוכלו לסייע לכם בבחירת אריחי ריצוף מתאימים לביתכם.

הבהרה

המידע המופיע בדף זה הוא כללי בלבד, ואין בו בכדי להוות חוות דעת מוסמכת או ייעוץ מוסמך. אנו עושים ככל האפשר על מנת לשמור אותו מדוייק ומעודכן, אך בהחלט יתכנו כי חלק מן המידע לא יהיה עדכני או מדויק. על הקורא לפנות לקבלת חוות דעת או ייעוץ מקצועיים לפני כל שימוש במידע המופיע באתר זה. אין המידע מהווה תחליף לייעוץ מקצועי של עורך דין מוסמך או של איש מקצוע בעל הסמכה מתאימה. אין בעלי האתר והמחברים נושאים בכל אחריות מסוג כלשהו לכל נזק מכל סוג שהוא העשוי להגרם בעקבות שימוש במידע כלשהו המופיע באתר.

הבהרה

פורטל תחזוקת הבית - Fixing.co.il

כל הזכויות שמורות © 2013-2024